Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 • Ciepło to nasza
  specjalność

 • Ciepło to nasza
  specjalność

 • Ciepło to nasza
  specjalność

 • Ciepło to nasza
  specjalność

tree

Smog. Co warto o nim wiedzieć

Określenia „smog” użyto po raz pierwszy w 1905 roku. Pochodzi ono ze zbitki dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła). W mroźne dni zanieczyszczenia, które normalnie unoszą się w postaci dymu, osadzają się na zamarzniętym kondensacie pary wodnej zawartej w powietrzu, w efekcie miasto okryte smogiem wygląda, jakby było spowite rdzawą mgłą.

Aby powstał smog musi jednocześnie wystąpić kilka zjawisk. Kluczowe jest oczywiście zanieczyszczenie powietrza, ale smog powstanie dopiero przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Sprzyja mu wysokie ciśnienie, brak wiatru i różnica temperatur, zwłaszcza  rzadkie zjawisko, kiedy przy ziemi jest mróz, a im wyżej tym robi się cieplej. Oczywiście duży wpływ ma także ukształtowanie terenu. Położenie miejscowości w kotlinie lub niecce oraz gęsta zabudowa znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia smogu.

Smog jest niebezpieczny dla zdrowia ze względu na stężenie szkodliwych związków chemicznych: tlenków siarki, tlenku azotu, a przede wszystkim substancji stałych, czyli tzw. pyłów zawieszonych (PM10 i PM2,5). Pyły są niewątpliwie najbardziej trującymi substancjami obecnymi w smogu. Ich cząsteczki są na tyle małe, że mogą poprzez układ oddechowy przedostawać się do układu krążenia.

Długotrwała styczność z zanieczyszczeniami zawartymi w smogu, może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego oraz niewydolności nerek i wątroby, nie mówiąc już o niekorzystnym wpływie na układ oddechowy. Wdychanie smogu może być przyczyną zmian nowotworowych, a w przypadku kobiet w ciąży – wpływać na rozwój i uszkodzenia płodu. Szacuje się, że smog jest w Polsce przyczyną 45 tys. przedwczesnych zgonów.

Na początku stycznia mieliśmy do czynienia z rekordowo wysokim zanieczyszczeniem powietrza, zwłaszcza na południu kraju. W niektórych miejscowościach normy zostały przekroczone nawet o 3000%! W przypadku najbardziej groźnych pyłów PM10 i PM2,5 norma dobowa wynosi odpowiednio 50 oraz 25 mikrogramów na metr sześcienny. W niedzielę 8 stycznia w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Radomsku, Częstochowie i Wodzisławiu Śląskim stężenie pyłów przekroczyło stan alarmowy, czyli 300 mikrogramów.

Pocieszające jest to, że w przypadku Pruszcza Gdańskiego Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze „PEC” Sp z o.o. już w 2003 roku zlikwidowało ostatnią, należącą do przedsiębiorstwa, kotłownię opalaną miałem węgłowym. Od tej pory wszystkie kotłownie zarządzanie i budowane przez „PEC” działają w oparciu o przyjazne dla środowiska technologie i są zasilane kotłami w których do wytwarzania ciepła spala się paliwa  gazowe.. Dzięki tym rozwiązaniom stan powietrza w mieście uległ znaczącej poprawie, co niewątpliwie wpływa na zdrowie i jakość życia mieszkańców objętych dostawą ciepła z miejskiej sieci ciepłowniczej należącej do PEC. Sprawa ma się gorzej w przypadku części miasta, w której ciepło wytwarzane jest w kotłach, w których spalany jest węgiel kamienny, jego pochodne oraz to co się zmieści w komorze spalania tzn, odpady drzewne pokryte farba lub lakierem, butelki PET, śmieci  i tym podobne „paliwa”. Przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub wymiana kotłów tzw. „ śmieciuchów” na kotły gazowe lub ekologiczne źródła ciepła to jedyny sposób rozwiązania problemu SMOGU oraz trwałej poprały jakości życia mieszkańców.


Wyróżnienia i certyfikaty

Staramy się spełniać oczekiwania Klientów poprzez ścisłą współpracę od momentu identyfikacji potrzeb, poprzez opracowanie koncepcji, projekt, dostawę urządzeń, montaż, uruchomienie, regulację, aż po zapewnienie serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Ilustracja przedstawia zdobyte certyfikaty i nagrody m.in. Gazelę Biznesu 2015 więcej »

Referencje

Sposób, w jaki działamy, najlepiej prezentują opinie Odbiorców naszych usług. Uwagi i sugestie Klientów są dla nas wytycznymi, które wskazują kierunki rozwoju „PEC”. Dlatego jesteśmy wdzięczni za każdy sygnał, który pomoże nam podnieść jakość świadczonych usług na jeszcze wyższy poziom.

Ilustracja przedstawia referencje udzielony przez naszych klientów. więcej »